Šta je miomodulacija?
Sam naziv u sebi sadrži objašnjenje - modulacija mišićnog pokreta. Ukoliko pristupamo licu kao celini, a to je jedini način na koji bi trebalo razmatrati bilo koju korekciju, poštovanjem anatomskih tačaka i korišćenjem minimalno invazivnih procedura, postižemo odlične i pre svega suptilne a opet vidljive promene.
Modifikaciju pokreta postižemo hijaluronskim filerima ili botulinum toksinom. Isuviše aktivni mišići u gornjoj trećini lica (čelo, između obrva, oko očiju, na nosu) "umiruju" se botulinum toksinom. Na ovaj način posledno utičem i na modifikaciju pokreta u donjoj trećini lica - osmah deluje manje “usiljen” i dolazi do blagog opuštanja mišića u koji učestvuju u stvaranju osmeha.
Međutim, ukoliko se botulinum toksin ne injektuje na pravilan način, rezulat može biti spušten kapak, "teško čelo", "zaleđen" izgled, previše podignuti krajevi obrva, neprirodan izgled regije oko očiju, nemogućnost zatvaranja očiju. Nepravilno plasiran botoks dovodi čak i do pada ugla usana usled nepravilnog injektovanja botoksa u regiji oko očiju i asimetrije i neprirodnosti izraza lica prilikom smejanja ukoliko se ne obuhvate sve mišićne grupe (nabiranje nosa).
Mišićni pokreti srednje i donje trećine lica modifikuju se injektovanjem hijaluronskih filera određene gustine na tačno određena mesta i time se smanjuje njegov pokret čime se postižu manje vidljive desni prilikom smejanja (tzv. “gingival smile”), manje širenje nozdrva prilikom smejanja, manje pokretan mišić brade koji je vidljiv u određenim facijalnim ekspresijama, zatim blaži, prirodan osmeh, dodatno naglašen pravilnim uvećanjem usana.
Ukoliko se hijaluron plasira na neadekvatna anatomska mesta postižu se suprotni efekti - produbljivanje nazolabijalnih bora usled nepravilnog uvećavanja usana, naglašavanje nazolabilanih bora nepravilnim popunjavanjem istih, vizuelno smanjivanje očiju i neprirodan izgled u miru i prilikom smejanja usled preteranog i nepravilnog plasiranja filera u regiju podočnjaka i jagodica.
Naučno objašnjenje glasi ovako: hipoteza o mehanoreceptorskom fileru nudi naučno uverljivo i sveobuhvatno objašnjenje miomodulacije koje se odnosi na filere postavljene duboko i/ili površno na mišiće podizača i depresora lica. To sugeriše da su novootkriveni mehanoreceptori u samim mimetičkim mišićima odgovorni za uočene promene. Kada su stimulisani duboko postavljenim filerima, ovi mimetički mišićni mehanoreceptori se stimulišu da iniciraju niz događaja koji uključuju CNS (centralni nervni sistem) i posebno ANS (autonomni nervni sistem) što rezultira dezinhibicijom inhibitornog simpatičkog nervnog sistema kako bi se promenila aktivnost ne samo lokalnog mišića, već i svih elevatora i depresora mišića lica. Ukupni efekat je lifting prateći pacijentov idealan oblik lica uz smanjenje emocionalnog uzbuđenja i prema tome smireniji izraz lica. Implikacije hipoteze o mehanoreceptorskom fileru u smislu nehirurške estetike lica koja uključuje filere su značajne. Oni predlažu novo sofisticirano razumevanje i pristup korišćenju filera kao miomodulatora. Pristup uključuje strateško postavljanje malih količina filera obično duboko u mišić podizača ili depresora bilo gde na licu kako bi izazvali ne samo lokalne promene u mišićnoj aktivnosti već promene koje uključuju sve mišiće podizača i depresora u cilju vraćanja idealnog oblika lica. Ovaj novi holistički pristup „manje je više“ ne samo da radi na postizanju fizičke promene, već ima za cilj da smanji aktivnost simpatikusa u pravcu emocionalno opuštenijeg parasimpatičkog izgleda.
Zašto je važno da vaš lekar koji se bavi estetskom medicinom poznaje dobro anatomiju? Jer pravilno izvedene estetske korekcije ne pobuđuju pažnju, upravo zato što lice u miru i u pokretu deluje skladno i prirodno zahvaljujući dobro urađenoj miomodulaciji.