Antiage, neuro i miomodulatorne procedure

  • Hijaluronski fileri

  • Hibridni hijaluronski fileri (HarmoniCa)

  • Botullinum toksin

  • Pristup licu kao celini (full face approach) - individualni protokoli

Procedure za poboljšanje kvaliteta kože

  • PRP, Cellular matrix (RegenLab)

  • SOME (PRP + personalizovana krema sa sopstvenim faktorima rasta)

  • mezoterapija (Revitacare, Pluryal)

  • biorevitalizacija (Revitacare, Pluryal)

  • skin boosteri (Cell Booster, Volite, Jalupro)

  • polinukleotidi

Procedure za lečenje ožiljaka

  • subcizija

  • tretiranje hipertrofičnih ožiljaka i keloida

  • kombinovani protokoli hemijskim pilinzima

  • PRP, Cellular matrix (RegenLab)

  • Dermapen protokol

  • polinukleotidi

  • ablativni i neablativni laserski tretmani

  • kombinovani protokoli laserom

Procedure za poboljšanje kvaliteta i rast kose

  • mezoterapija kose

  • biorevitalizacija kose + microneedling

  • Dermapen protokol za rast kose

  • individualni protokoli za lečenje alopecije (androgenetske, areate)

HIJALURONSKI FILERI

ŠTA JE HIJALURONSKA KISELINA I ČEMU SLUŽI?

Hijaluronska kiselina je prirodna supstanca koja se nalazi u našem organizmu ujedno čineći glavnu gradivnu komponentu dermalnog sloja kože. Nju čine lanci glikozaminoglikana (vrsta ugljenih hidrata dugog lanca) koji imaju osobinu da za sebe vežu veliku količinu molekula vode. Njena uloga je višestruka - održava kožu elastičnom hidrirajući je, pruža potporu kolagenim i elastičnim vlaknima i prenosi esencijalne nutritijenate iz krvotoka do ćelija kože. Već nakon 25. godine života nivo hijaluronske kiseline u organizmu se značajno smanjuje.


NA KOJI NAČIN SE MOŽE NADOKNADITI HIJALURONSKA KISELINA U KOŽI?

Mezoterapija je jedan od načina nadoknadjivanja hijaluronske kiseline u koži. U mezoterapijskim koktelima može se nalaziti različita koncentracija tzv. neukrštene hijaluronske kiseline. To znači da lanci ove kiseline nisu stabilizovani i njihova uloga je da se koža hidrira zahvaljujući upravo ovakvoj formulaciji. Mezoterapijska metoda koja se ovom prilikom koristi varira i zavisi od  efekat koji želimo postići ali i od same kože. 

ŠTA SU HIJALURONSKI FILERI?

Hijaluronski fileri se sastoje od sterilnog hijaluronskog gela koji se ubrzigava u kožu kako bi se nadoknadio volumen. Hijaluronski lanci u ovom slučaju su ukršteni (cross-linked) što im daje drugačije osobine u odnosu na hijaluron u sastavu mezokoktela.


KOJE SU INDIKACIJE ZA PRIMENU HIJALURONSKIH FILERA?

Hijaluronski fileri se koriste za popunjavanje plićih i dubljih bora, uvećavanje i reoblikovanje usana, kontura vilice, brade, jagodica, podočnjaka ali i za podmladjivanje vrata, dekoltea i šaka. Nadomešćivanjem volumena u tačno odredjenim tačkama postiže se lifting efekat suprotstavljajući se sili gravitacije.

KOME SE PREPORUČUJE OVAJ TRETMAN?

Osobama koje žele da izvrše manje korekcije na licu, koje žele da ublaže postojeće znakove starenja ali i da spreče nastanak neminovnih promena koje nastaju starenjem kože i potkožnih tkiva.

KAKO IZGLEDA PROCEDURA?

Nakon pregleda i razgovora sa lekarom pravi se plan tretmana koji nekad podrazumeva i nekoliko dolazaka u etapama kako bi se postigli što prirodniji rezultati. Na tretiranu kožu nanosi se anestetska krema. Sam postupak je inače skoro u potpunosti bezbolan. Hijaluronska kiselina se potom sterilnim iglicama ubrizgava na različitu dubinu u zavisnosti od indikacija. Za svaku od indikacija postoji više različitih vrsta hijaluronskih filera. 


NEŽELJENA DEJSTVA HIJALURONSKIH FILERA

Ukoliko se procedura izvodi od strane iskusnog lekara neželjene reakcije su minimalne. Otok, crvenilo eventualno hematom se mogu javiti i prolaznog su karaktera. Sve preporuke u vezi sa ponašanjem nakon tretmana dobijate usmeno i u pisanoj formi a kontrolni pregled se radi 10-15 dana nakon tretmana. Nakon mesec dana rezultati tretmana su evidentni.

HABRIDNI HIJALURONSKI FILER (HarmonyCa)

HarmonyCa je inovativni hibridni filer sa dvostrukim dejstvom koji se preporučuje svim osobama koje bi želele zatezanje lica uz umereni volumen. Tretman podrazumeva injektovanje 1,25 mililitra po strani specijalnom tehnikom za koju lekar mora biti edukovan. Hijaluronska kiselina dovodi do instant volumenizacije tretirane regije dok čestice hidroksiapatita podstiču fibroblaste na produkciju novog kolagena u dermisu. Plasiranjem proizvoda u tačno određene tačke na licu i u pravi sloj postižu se odlični rezultati koji su vidljivi delimično odmah nakon procedure a pun efekat se očekuje nakon 6 meseci.

HArmonyCa™️ *Jedan proizvod *Dve aktivne komponente HArmonyCa™️+ je hibridni dermalni filer čiji dvostruki efekat potiče od dve aktivne komponente, hijaluronske kiseline (HA) - dobro poznati sastojak filera za lice - i kalcijum hidroksiapatita (CaHA) koji dokazano pomaže u stimulaciji proizvodnje kolagena. HA potiče iz izvora koji nije životinjski i koji je biorazgradiv dok CaHA predstavlja prirodno mineral koji čini većinu strukture ljudskih kostiju, i u potpunosti biorazgradiv i biokompatinilan Lidokain smanjuje bol tokom tretmana HArmonyCa™️ .

Ovaj tretman obezbeđuje:

1. Trenutni lifting uz HA koji potiče od samog delovanja HA na nivou dubokog dermisa

2. Održivi lifting efekat proizvodnjom novog kolagena uz CaHA Mikrosfere CaHA podržavaju stvaranje kolagena u samom organizmu, stimulišući rast novih kolagenih vlakana.

HArmonyCa™️ može biti pogodna za

  • Osobe sa naglašenim znacima starenja

  • Sve pacijente koji bi mogli imati koristi od poboljšanja strukture kože i augmentacije mekog tkiva lica

NEUROMODULACIJA BOTOKSOM

ŠTA JE BOTOKS?

Botox je rastvor supstance koja se zove botulinum toxin tip A, koja predstavlja produkt bakterije Clostridium botulinum. Botulinum toksin razblažen u odgovarajućoj meri  je za čoveka sasvim bezopasan ukoliko se adekvatno aplikuje u odgovarajućim dozama.

KAKO DELUJE BOTOKS?

Dejstvo botoksa se zasniva na tome što ova supstanca onemogućava nervnim impulsima da pređu sa nervnih vlakana na mišić pa tako sprečava mišićnu kontrakciju. Time je otklonjen osnovni uzrok koji na licu izaziva stvaranje mimičnih bora. Postojeće bore na ovaj način u potpunosti nestaju ili postaju znatno pliće i manje upadljive. Efekti botoksa nastupaju postepeno, najčešće posle 2 dana, a pun efekat posle 7-10 dana. Tada je potrebno uraditi kontrolni pregled. Dejstvo je individualno i najčešće traje 4-6 meseci. Botoks deluje i na znojne žlezde smanjujući njihovu aktivnost, pa se pomoću njega znatno smanjuje ili potpuno zaustavlja znojenje u predelu pazuha, dlanova, stopala.

DA LI JE TRETMAN BOTOKSOM BEZBEDAN?

Injekcije botoksa su potpuno bezbedne kada ih aplicira edukovan i iskusan lekar.

Američka agencija za hranu i lekove (FDA) je odobrila botulinum toxin tip A za korišćenje u tretmanu blagih i izraženih bora na čelu, izmedju obrva i oko očiju. Takođe se koristi za tretman znojenja (hiperhidroza). Do danas postoje samo dva odobrena preparata - Dysport i Botox (Allergan).

Lekar je dužan da pacijentu pokaže bočicu koju koristi za tretman. Ako ne postoji etiketa sa informacijom o poreklu, koncentraciji i roku trajanja, tretman nije siguran i ne treba ga prihvatiti.

KAKO SE IZVODI TRETMAN BOTOKSOM?

Na Vašem licu postoji 43 mišića i važno je da lekar koji sprovodi intervenciju botoksom razume i odredi ključne tačke za optimalan tretman.

Veoma tanka igla se koristi da bi se ubrizgale male količine botoksa u određene mišiće. Pažljivim biranjem mišića Vaš lekar će oslabiti samo mišiće koji stvaraju bore, dok se zadržava prirodna ekspresija Vašeg lica. 

Kontraindikacije:

•       Paralelna terapija odredjenim aminoglikozidnim antibioticima

•       Primena drugih lekova kao što su blokatori holinesteraze

•       Mišićni relaksanti ( tubokurarin)

•       Antitetanus vakcina manje od godinu dana

Neželjene reakcije:

  • moguća pojava modrica na mestu uboda koja prolazi za pet do sedam dana,

  • glavobolja ili mučnina - prolazna za 24 do 48 sati, najčešće pri prvoj aplikaciji

  • privremena slabost mišića

Ponašanje nakon tretmana:

  • izbegavati ležeći položaj 4 sata nakon procedure

  • ne masirati lice 24h posle tretmana

  • uzdržavanje od sauna, masaža, bazena, depilacija, epilacija i fizičke aktivnosti narednih 48h

Rezultati tretmana botoksom

Aplikacijom umerene količine botoksa zadržava se potpuno prirodan izraz lica, i ni jedan antirid ili krema ne može sa takvim efektom odložiti formiranje i produbljivanje bora na licu.

Dejstvo aplikacije botoksa traje četiri do šest meseci, nakon čega se mišić u potpunosti oporavlja. Nakon toga, tretman se može neograničeno puta ponavljati bez ikakvih kontraindikacija.

Takodje, tretmani mogu biti prekinuti svakog trenutka bez ikakve bojazni da će na licu nastati bilo kakve posledice.

PRP tretman

PRP tretman predstavlja sveobuhvatni antiaging tretman kojim:

  • na prirodan način regenerišete sve strukture koje vremenom stare

  • podstičete sopstvenim faktorima rasta neokolagenezu i neoangiogenezu 

  • postepeno vraćate podmladjen izgled koži

KOLIKO TRETMANA SE PREPORUČUJE?

U zavisnosti od godina, kože ali i želja klijenata koji se odlučuju za ovaj tretman preporuke su da se PRP radi prosečno tri do pet puta godišnje.

DA LI SU REZULTATI VIDLJIVI I POSLE SAMO JEDNOG TRETMANA?

Prvi vidljivi rezultati se mogu uočiti već nakon nekoliko dana kada koža postaje jedrija, zategnutija i vidljivo svežija.

DA LI SE PRP METODOM MOŽE URADITI LIFTING CELOG LICA?

Ukoliko se uradi optimalan broj tretmana, uz prethodnu konsultaciju sa doktorom koji na osnovu pregleda preporuči ovu metodu za zadovoljavajući efekat, lifting je itekako vidljiv. Prednost PRP-ja u odnosu na druge procedure je REGENRACIJA SVIH STRUKTURA koje se tokom godina menjaju-kost, mišić, masno tkivo, koža.

DA LI SE PRP MOŽE BEZBEDNO KOMBINOVATI I SA DRUGIM ANTIAGING PROCEDURAMA?

Hijaluronskim filerima može se daleko brže vratiti nedostajući volumen, tretman Botox-om  pomaže u ublažavanju mimičnih bora a mezoniti daju strukturnu potporu koži. PRP ima sveobuhvatniji princip podmladjivanja ali zahteva strpljenje i realna očekivanja.

CELLULAR MATRIX - REGENERACIJA NA ĆELIJSKOM NIVOU

U medicini se već dugo traga za supstancom koja će zaustaviti ili makar usporiti proces starenja.Možemo reći da takav eliksir mladosti već postoji. U pitanju je Cellular matrix, patent švajcarske laboratorije Regen Lab u vidu epruvete sa hijaluronskom kiselinom i separacionim gelom koji omogućava koncentrovanje i homogenizovanje trombocita iz krvne plazme.

ŠTA JE CELLULAR MATRIX?

Cellular matrix je jedini trenutno dostupni prirodni tretman koji objedinjuje dubinsku hidrataciju i regeneraciju jedinstvenom kombinacijom plazme obogaćene trombocitima (PRP) i hijalurona. Na ovaj način povećava se hidriranost i volumen tkiva odmah nakon tretmana, dok dugotrajnooslobadjanje faktora rasta zahvaljujući interakciji trombocita i hijaluronske kiseline doprinosi boljim rezultatima u odnosu na klasičan PRP tretman.

ZAŠTO KAŽEMO DA JE UPRAVO OVA PROCEDURA INOVATIVNA I POSEBNA U ODNOSU NA DRUGE?

Kada kažemo lepota dolazi iznutra verovatno ne pomislite na sopsvene regenerativne potencijale, a to je upravo ovde slučaj. Veliki broj faktora rasta izlučeni su od strane aktiviranih trombocita koji se injektuju na mesta gde želimo da dobijemo efekat podmladjivanja. Sam proces starenja podrazumeva degeneraciju tkiva na svim nivoima - koža, potkožno masno tkivo, mišić i na kraju kost. Plazmu obogaćenu trombocitima možemo nazvati i ‘‘pametnom procedurom’’ jer će jednom injektovani faktori rasta podstaći regeneraciju onih tkiva gde je to potrebno-ukoliko PRP plasiramo na kost, otpočeće obnavljanje demineralizovane kosti, u dermalni sloj, povećaće se gustina kolagenih i elastičnih vlakana itd.

KAKO IZGLEDA SAMA PROCEDURA?

Procedura traje od 30 do 60 minuta, nije bolna i pacijent se odmah nakon nje vraća svakodnevnim aktivnostima. Na kožu se nanosi topikalna anestetska krema, nakon vađenja krvi vrši se separacija krvnih komponenti centrifugiranjem, mešanje hijaluronske kiseline i PRP-a i aplikacija Cellular Matrix-a jako tankom iglom na željenu regiju.

KOJE REGIJE SE MOGU TRETIRATI I KOLIKO TRETMANA JE POTREBNO?

Protokoli primene zavise od dubine i stepena izraženosti bora, ožiljaka odnosno stanja kože i od željenog ishoda. Lekar zajedno sa pacijentom odlučuje o odgovarajućem izboru tretmana, kako bi se postigao najbolji mogući rezultat. Uglavnom se rade 2-4 tretmana sa razmakom od mesec dana. Mogu se tretirati delovi lica koji će posredno dovesti do lifting efekta, jako izražene bore, vrat, nadlanice odnosno dekolte. Novonastale strije i ožiljci, posebno ožiljci od akni vrlo se uspešno ublažavaju ovim tretmanom. Moguće je kombinovanje i sa drugim procedurama što daje odlične rezultate.

KADA JE NAJBOLJE RADITI OVU PROCEDURU I KOME SE PREPORUČUJE?

Pojačano izlaganje UV zračenju tokom letnjeg perioda dodatno utiče na kvalitet naše kože dovodeći do značajnog oštećenja epidermalnog ali i dermalnog sloja usled direktnih mutacija ćelijskog DNK i destrukcije kolagenih vlakana. Koža postaje suva, dehidrirana, manje elastična. Tretman Cellular matrix-om se može raditi u vidu preventivnog tretmana s proleća, pre godišnjih odmora, odnosno nakon letnjeg perioda kako bi se oštećeno tkivo regenerisalo. Sve osobe koje žele da zadrže mladalački izgled na potpuno prirodan način, pušači, osobe koje se hronično izlažu UV zračenju, osobe sa ožiljcima od akni ili drugog porekla kao i osobe sa novonastalim strijama kandidati su za ovaj tretman.

DA LI POSTOJE NEŽELJENE REAKCIJE?

S obzirom da je Cellular matrix medicinsko sredstvo koje kombinuje krv pacijenata sa neukrštenom hijaluronskom kiselinom, rizici su svedeni na minimum. Nakon tretmana može se javiti kratkotrajno crvenilo i edem na mestu uboda.

KO NE BI SMEO DA RADI OVU PROCEDURU?

Trudnice, osobe sa malignim, odredjenim autoimunim i hematološkim oboljenjima kao i osobe sa dokazanom alergijom na hijaluronsku kiselinu.

KADA SE VIDE PRVI REZULTATI?

Neposredan efekat u vidu hidratacije i jedrije kože vidi se nakon prvog tretmana. Postepeno oslobadjanje faktora rasta dovešće do vidljivih rezultata kroz dve nedelje. Fibroblasti podstaknuti trombocitnim faktorima rasta sintetišu nova kolagena i elastična vlakna a dodatna hijaluronska kiselina koja inače čini glavnu gradivnu komponentu ekstracelularnog matriksa u dermalnom sloju kože doprineće ubrzanju ovog procesa. Rezultat je postepena ali značajna promena u teksturi i elastičnosti kože uz regeneraciju dubljih strukura.

KOJE SU RAZLIKE IZMEDJU DRUGIH ANTIEJDŽING PROCEDURA I CELLULAR MATRIX-A?

Prednost ove procedure u odnosu na druge jeste manja trauma tkiva, značajna ušteda jer jednim tretmanom delujemo na više faktora starenja, kraće trajanje same procedure i pre svega odlični rezultati odmah nakon tretmana ali i u mesecima koji slede. U pitanju je princip multifaktorijalnog delovanja na proces starenja - regenerišemo sve strukture koje vremenom gube svoja svojstva, a tretirane regije deluju manje umorno, osveženo i podmladjeno.

BIOREVITALIZACIJA

ŠTA JE BIOREVITALIZACIJA?

Biorevitalizacija je danas jedan od glavnih tretmana kojim se značajno unapređuje kvalitet kože. Ovim tretmanom koži dajemo sve neophodne gradivne elemente kako bi se ona sama regenerisala. Novostvoreni kolagen, elastin i hijaluronska kiselina vratiće koži čvrstinu, jedrinu i elastičnost. Preventivno se može raditi i u dvadesetim godinama kao prvi korak u prevenciji starenja kože.

KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU MEZOTERAPIJE I BIOREVITALIZACIJE?

Ovi specijalni sterilni rastvori vitamina, hijaluronske kiseline, peptida i faktora rasta injektuju se najtanjim iglicama mezoterapijskom metodom. Prednost u odnosu na mezoterapiju je u nadogradjenoj formulaciji koja za daleko manji broj tretmana, obično su u pitanju tri tretmana u razmaku od mesec dana, daje daleko bolje rezultate.

KADA JE NAJBOLJE RADITI BIOREVITALIZACIJU?

Obično se preporučuje tretiranje kože na proleće kao priprema za vrele letnje dane kada je koža značajno više izložena UV i infracrvenom zračenje i ponavljanje tretmana u jesenjem ili zimskom periodu kako bi se održavao postignuti efekat. Bitno je naglasiti da ne postoji ograničenje kada je u pitanju biorevitalizacija i da nekada koži upravo treba dodatna hidratacija i revitalizacija upravo u hladnijem delu godine.

DA LI SE TRETMANI BIOREVITALIZACIJE MOGU KOMBINOVATI SA DRUGIM TRETMANIMA I PROCEDURAMA?

Tretmani biorevitalizacije se često kombinuju sa drugim procedurama kao što su laserski tretmani ili microneedling u istom ili zasebnim tretmanima. Na ovaj način se pokrenuta sinteza kolagena nadograđuje i produžava dajući fibroblastima gradivne elemente od kojih će nastati nova kolagena i elastična vlakna. Kako biste znali koji protokol je najbolji za unapređenje vašeg kvaliteta kože, zakažite svoj dermatološki pregled.