Uvećanje usana hijaluronskom kiselinom

Korekcija usana hijaluronom naizgled deluje kao jednostavna procedura, s druge strane, svakodnevno viđamo osobe koje imaju predimenzionirane, nepravilno injektovane usne sa čestom migracijom hijalona iznad i oko usana. Svaka osoba koja želi da koriguje usne hijaluronskim filerima treba da zna da se usne ne posmatraju isključivo u miru već se uzima u obzir sveukupna mimika - način na koji ta osoba pokreće usne prilikom govora, dinamika osmeha, da li postoji asimetrija u miru ili dok se usne pomeraju. Doktor nakon toga pravilnim odabirom filera koristeći se različitim tehnikama injektovanja može učiniti usne jedrijim, voluminoznijim, simetričnijim, naglasiti konture ili u potpunosti promeniti izgled usana u skladu sa ostatkom lica.

Ovo je 5 stvari koje bi trebalo da znate ukoliko želite da uvećate usne:

1. Uvek birajte hijaluronsku kiselinu

Prirodni materijali odnosno oni koji se već nalaze u sastavu naše kože najbolji su izbor za augmentaciju usana. Zašto? Jer u našem organizmu postoji enzim koji će ovaj materijal posle odredjenog vremena razgraditi. Zato kažemo da je ovo uvećanje privremeno.

2. Zašto ne trajniji materijali biopolimer ili metakril?

Svaki materijal koji se nadje u našem tkivu a ne može se ukloniti, razgraditi, naš organizam doživljava kao strano telo i pokušava da ga izdvoji i da se na taj način odbrani. Ograničavanje ovog materijala stručno se zove granulom oko stranog tela. Vi to najčešće vidjate kod osoba koje su pre nekoliko godina uvećale usne trajnim materijalima a sada one izgledaju ispresecano, izdeformisano i neprirodno u miru i prilikom govora.

3. Koliko često se usne moraju iznova korigovati?

Trajanje hijaluronskih filera u usnama je individualno od 6 meseci do godinu dana, nekad i duže. Istina je je potreban veći broj dolazaka kako biste postigli željeni oblik, posebno ako su vaše usne tanke a želite nešto veći volumen.

4. Da li postoje neželjene reakcije prilikom ovog tretmana?

Da. Moguća je alergijska reakcija na hijaluron ili lidokain koji često postoji u filerima, iako se ovo izuzetno retko dešava. Takodje tu je i okluzija krvnog suda kada, ukoliko se ne prepozna, može doći do trajnog oštećenja tkiva. Ipak najčeće neželjene reakcije jesu crvenilo, modrica i otok nakon injektovanja hijalurona.

5. Koji filer je najbolji za usne i koliko militara je optimalno?

Ovo odredjuje vaš lekar koji nakon detaljnog pregleda i razgovora sa vama donosi odluku o daljim koracima. Izbor materijala, tehnika i veština lekara koji injektuje su od presudnog značaja za zadovoljstvo pacijenta. Svake usne su različite i priča za sebe, zato birajte lekara kome verujete da će uraditi najbolji izbor kada ste vi u pitanju.

Koja je tehnika najbolja za uvećanje usana hijaluronom?

Ne postoji najbolja tehnika. U zavisnosti od osobe do osobe mogu se primeniti različite tehnike (iglom ili kanilom). Trenutni trendovi nekada deluju privlačno zbog instant zadovoljavajućih rezultata (npr. Russian lips) ali na duže staze možemo očekivati migraciju filera i neprirodan rezultat kako vermiliona (rumenog dela usne) tako i ivica usana koje se nekad u potpunosti gube. Takozvane pačije usne (duck lips) nastaju takođe usled nepravilne tehnike i injektovanja prekomerne količine materijala u jednom aktu. Tehnikom injekotvanja kanilom dovodimo do najmanje traume tkiva, takođe ostvarujemo najbolju miomodulaciju hijaluronskim filerom što je posebno značajno za osobe koje imaju npr. “gingival smile”. Različitim tehnikama iglom naglašavamo konture i rešavamo minimalne korekcije posebno ukoliko postoje medicinsko/estetski defekti tkiva.

Razlike između hijaluronske kiseline i veštačkih materijala (biopolimer,metakril)

Hijaluron je supstanca koja inače postoji u našem organizmu, sastavni je deo medjućelijske supstance i glavni gradivni element dermisa kože biopolimer i metakril su veštački materijali, strani našem telu; jednostavnim rečnikom u pitanju je tečni silikon.

Hijaluronski filer se postepeno razgradjuje tokom vremena enzimom hijaluronidazom koji inače postoje u našem organizmu dok se biopolimer i metakrli se ne razgradjuju, trajno ostaju u organizmu i mogu se ukloniti isključivo hirurškim putem, nakon čega je gotovo po pravilu neophodna korekcija hijaluronskim filerima jer ostaju defekti usled nemogućnosti vadjenja ovih materijala u potpunosti.

Mogućnost stvaranja alergijske reakcije (imunogenost) hijalurona je minimalna i retko se dešava. Imunogenost biopolimera i metakrila je visoka, granulom oko stranog tela se posle odredjenog vremena uvek organizuje jer na ovaj način naše telo pokušava da "izbaci" i ograniči kontakt sa ovom stranom supstancom.

Hijaluronski fileri su u čitavom svetu priznati kao najsigurniji fileri koji se koriste za estetske i medicinske korekcije koje mogu odložiti i/ili u potpunosti zameniti hiruršku intervenciju. U mnogim zemljama biopolimer i metakril su u potpunosti ZABRANJENI jer je dokazano njihovo štetno dejstvo, brojne komplikacije i nepouzdani rezultati nakon intervencije.

Takođe, ukoliko se prilikom estetske korekcije hijaluron slučajno injektuje u krvni sud, pravovremenom reakcijom on se može u potpunosti razgraditi hijaluronidazom nakon čega dolazi do oporavka tkiva. Ubrizgavanjem biopolimera ili metakrila u krvni sud dolazi do potpune embolizacije tog krvnog suda i nekroze tkiva koje je taj krvni sud ishranjivao.

Previous
Previous

Uvećanje brade hijaluronskim filerima

Next
Next

5 stvari koje bi trebalo da znate ukoliko imate aknoznu kožu