5 stvari koje bi trebalo da znate ukoliko imate aknoznu kožu

1. KAKO DA NEGUJEM KOŽU SKLONU AKNAMA? 

Koristite preparate koji su prilagodjeni vašoj koži. Na tržištu postoje dermokozmetički preparati koji su uglavnom prilagodjeni blagim do umereno teškim aknama. Pranje lica adekvatnim sapunima, gelovima, penama za umivanje, uklanjanje šminke pod obavezno kao i krema koja umiruje upalne procese i sprečava dodatno zamašćivanje lica predstavlja nezaobilazan deo nege. Ovi preprarati su uglavnom dovoljni za treniranje blagih do srednje teških oblika akni. 

Trudite se da ne isušujete svoju kožu previše

2. KOME SE OBRATITI ZA LEČENJE AKNI?

Upamtite - akne su bolest. Nije u pitanju samo problem kozmetske prirode već dermatološko oboljenje koje se leči - nekad samo lokalnom terapijom, nekada antibioticima ili drugim lekovima kao što su retinoidi. Dermatolog je prva osoba kojoj se obraćate kada prepoznate da ne možete sami da se izborite sa problemom. Dakle, sledite zdravu logiju - kao što ne idete kod dermatologa da vam vodi trudnoću ili popravlja zub isto tako nećete dozvoliti ginekologu ili stomatologu da vam leči kožu. Toliko je jednostavno. 

3. DA LI ISHRANA UTIČE NA AKNE? 

Šta god vam pričali, ishrana zaista utiče na izgled kože. Brza hrana, puna ugljenih hidrata, zasićenih masti, hrana pržena u dubokom ulju, slatkiši, sokovi ali i mlečni proizvodi u većim količinama sve ovo utiče na dodatnu stimulaciju pilosebacealne jedinice odnosno dela kože odgovornog za nastanak akni. 

4. DA LI TREBA IĆI KOD KOZMETIČARA? 

Tretmani da, nikako ručni rad! Kozmetički tretmani mogu biti itekako korisni ukoliko se rade pravilno, u suprotnom mogu pogoršati postojeće stanje i ostaviti ožiljke i pigmentacije koji se teško uklanjaju. Oni nisu i ne mogu biti zamena za lečenje akni ali mogu ubrzati proces isceljenja i ublažiti neželjene reakcije tokom lečenja. 

5. KOLIKO JE PROSEČNO VREME TRAJANJA AKNI?

Mnogi stručnjaci se slažu da je prosečno vreme trajanja akni 10 do 12 godina. Njihova pojava tipična je za pubertet ali mogu nas pratiti sve do kasne adolescencije i odraslog doba.

Karakteristično je da kod muškog pola akne prosečno kraće traju ali je klinička slika uglavnom ozbiljnija za razliku od blažih oblika akni kod žena sa dužim periodom oboljevanja. Strpljenje i upornost tokom lečenja akni je neophodno. Krajnji cilj je zdrava koža bez aktivnih promena ali i bez ožiljaka i pigmentacija koje neminovno nastaju ukoliko se akne pravovremeno i na pravi način ne leče. 

Previous
Previous

Uvećanje usana hijaluronskom kiselinom

Next
Next

Nega kože u tridesetim