DERMATOLOGIJA
Dermatologija je posebna oblast medicine koja se bavi stanjima koja utiču na vašu kožu. Iako je koža glavni predmet interesovanja, dermatologija izučava i stanja koja utiču na nokte, kosu, sluznice (oralna i genitalna) kao i polno prenosive bolesti.
Koža je najveći organ vašeg tela i glavni zaštitni omotač koji štiti unutrašnjost organizma od spoljnih uticaja. U tome joj pomažu organi kože - znojne, lojne žlezde, dlaka, krvni, limfni sudovi, imunske i melanocitne ćelije. Ujedno omogućava i naš prvi kontakt sa spoljašnjim svetom - sadrži nervne završetke, čulne receptore, znojne žlezde, folikule dlake, pore, krvne sudove. Prema tome briga o koži je važna za vaše opšte zdravlje.
Šta rade dermatolozi?
Rad dermatologa se obično može podeliti u tri oblasti:
Medicinski - Dermatolog dijagnostikuje i leči stanja koja utiču na vašu kožu. To podrazumeva lečenje primarno kožnih oboljenja kao što su alopecija, psorijaza ili akne i rozacea. Međutim, dermatolog takođe može dijagnostikovati i druga stanja i oboljenja koja se manifestuju simptomima na koži - na primer određene promene na koži laktova i kolena mogu ukazivati na celijakiju ili brojna kožna stanja mogu pomoći da se dijagnostikuje AIDS.
Hirurgija - Mnogi dermatolozi rade manje hirurške intervencije poput uklanjanja mladeža ili bradavica ili biopsije kože. Drugi dermatolozi će se specijalizovati za opsežniju hirurgiju kao što je Mohs hirurgija koja se primenjuje najčešće kod karcinoma kože.
Estetske/kozmetske procedure - Dermatolog je edukovan da leči probleme kože koji utiču na vaš izgled. To uključuje gubitak kose, fleke, ožiljke ili bore na koži. U okviru specijalizacije u trajanju od 4 godine dermatolozi uče sve o minimalno invazivnim estetskim procedurama kao što su botoks, hijaluronski fileri, hemijski pilizni, kolagen stimulatori, laserski tretmani i sl. a kontinuiranim edukacijama nakon završene specijalizacije nadograđuju stečeno znanje.
DERMOSKOPIJA
Dermoskopija predstavlja neinvazivnu dopunsku dijagnostičku proceduru koja podrazumeva pregled promena na koži, kapilicijumu, noktima i sluznicama od strane dermatologa. Obavlja se medicinskim aparatom-dermoskopom (posebna vrsta mikroskopa) kojim se posmatraju promene na koži uveličane nekoliko puta. Na ovaj način dermatolog uočava bolje strukture kao što su krvni sudovi, raspored pigmentacije, ivice promene. Nezaobilazan je korak u dijagnostici tumora kože, posebno kada se radi o melanomu kao i razlikovanje malignih od benignih promena. Međutim dermoskopija služi i kao dodatno dijagnostička procedura u dijagnostikovanju drugih kožnih oboljenja (npr. scabies, lichen planopillaris itd). Danas su dostupne klasična i digitalna dermoskopija koja podrazumeva fotografisanje i pohranjivanje uslikanih kožnih promena što omogućava efikasnije praćenje suspektnih lezija na koži i sluznicama.
KOLIKO ČESTO SE RADI DERMOSKOPSKI PREGLED?
Svaka osoba bi trebalo jednom godišnje da uradi dermoskopski pregled kože celog tela. Ukoliko ste osoba sa visokim rizikom za nastanak melanoma pregled se radi jednom u šest meseci ili češće.
KOJE OSOBE SU POD POVEĆANIM RIZIKOM ZA NASTANAK MELANOMA?
Osobe sa velikim brojem mladeža (više od 100)
Osobe koje u porodičnoj anamnezi imaju nekoga ko je oboleo od melanoma
Osobe koje su se hronično izlagale UV zračenju (sunčanje, solarijum, PUVA terapija)
Osobe sa genetski predisponiranim oboljenjima/sindromima gde je učestalost pojave karcinoma kože značajno veća (npr. xeroderma pigmentosum)
Osobe svetlije puti, svetlih očiju
Osobe sa poremećajem pigmentacije (albinizam, vitiligo)
Osobe sa većim brojem mladeža atipičnog izgleda (sindrom displastičnog nevusa)
RADIOTALASNA HIRURGIJA
Radiotalasna hirurgija podrazumeva uklanjanje kožnih promena upotrebnom radio talasa. Radiotalasna hirurgija postoji još od 1928. godine i od tada se bezbedno koristi u dermatohirurgiji. Tokom godina ova vrsta hirurgije je usavršavana tako da danas možemo ukloniti benigne promene sa kože brzo, efikasno i sa minimalnim periodom oporavka. Deluje na visokoj frekvenciji i niskoj temperaturi, minimalno oštećujući okolnu kožu. U našoj oradinaciji koristimo Hyfrecator 2000 radiotalasnu hirurgiju koristeći se različitim nastavcima kako bi se izvodile različite procedure - sečenje, desikacija, kiretiranje ili koagulacija promena.
ŠTA MOŽEMO UKLONITI RADIOTALASIMA?
Radiotalasima precizno uklanjamo benigne promene sa kože kao što su fibroma molle (“viseće bradavice”), hemangiomi, fibromi, piogeni granulomi, keratoze, mladeži na peteljci prethodno pregledani od strane dermatologa, kapilari, kondilomi, ksantelazme, bradavice, moluske.
KADA JE NEOPHODNO DA SE JAVIM ZA DERMOSKOPSKI PREGLED?
Kada primetite novi „mladež“ , kada postojeći mladež promeni boju, oblik ili veličinu, kada dolazi do krvarenja „mladeža“ pri minimalnoj povredi, kada imate na koži ranicu koja ne zarasta, širi se i/iil krvari.
KAKO IZGLEDA DERMOSKOPSKI PREGLED?
Kada dolazite na dermoskopski pregled očekujte da će vam biti pregledana čitava koža ukljujčujući i kožu glave, nokti i vidljive sluznice. Potrebno je da uklonite lak sa noktiju kako bi pregled bio kompletno obavljen. Idealno je da se dermoskopija radi pre izlaganja kože suncu. Ceo pregled traje oko 30 minuta.